Dveletna punčka iz Združenega kraljestva, ki je imela 10 odstotkov možnosti za preživetje, zdaj praznuje svoj drugi rojstni dan z družino.
Isla Tobias se je rodila v univerzitetni bolnišnici Norfolk and Norwich, v Združenem kraljestvu septembra 2020, 16 tednov prezgodaj. Ob rojstvu je tehtala le 558 gramov. Njenim staršem, Jasmine in Troyju Tobiasu so svetovali, naj jim bo “vsak dan normalen dan”.
Ko je bila mala Isla stara komaj tri tedne, je morala na težjo operacijo zaradi predrtja črevesja. Njenim staršem so rekli, da ima približno deset odstotkov možnosti za preživetje.
"Spomnim se, da sem pomislil: 'Svojega otroka sploh še nisem držal'"
Islina operacija je trajala dve uri – dve izjemno dolgi uri za starše.
“Nikoli ne bom pozabila tistega potovanja, spusta v operacijsko dvorano. Mislim, da še nikoli nisem držala Troya tako močno za roko. Zdelo se mi je kot najdaljši sprehod doslej,” se spominja Jasmine.
Ko so jih poklicali nazaj na oddelek za intenzivno nego novorojenčkov, jih je kirurg odpeljal v stransko sobo. Zaskrbljenim staršem je povedal, da je operacija uspela.
“Spomnim se, da sem ga pogledal in pomislil: ‘Prosim, povej kaj.’
Samo pogledal nas je, snel masko in rekel: ‘Zelo sem vesel, da vam lahko povem, da je vaši deklici uspelo.’
“Od napetega občutka zaskrbljenosti smo prešli v veliko olajšanje.”
Islo so dva tedna pozneje odstranili z ventilatorja. Prvih pet mesecev svojega življenja je preživela v inkubatorju na bolnišničnem oddelku za intenzivno nego novorojenčkov. Od takrat si je popolnoma opomogla in zdaj praznuje svoj drugi rojstni dan.
“Če jo pogledam zdaj, se počuti čudovito. Tako predrzna je, tako smešna, tako vesela,” pravi njena mama.
Lani je par zbral 2.500 funtov za ekipo, ki je njuni hčerki rešila življenje. Letos se je Troy, ki še nikoli ni boksal, udeležil boksarskega dogodka za bele ovratnike, da bi pomagal zbrati še več sredstev. Dvoboj je potekal 23. julija v Epic Studios v Norwichu.
Stopnja preživetja prezgodaj rojenih otrok se ves čas izboljšuje
Splav je v Združenem kraljestvu zakonsko dovoljen do 24. tedna nosečnosti. Vendar pa se izidi za nedonošenčke z zdravstvenimi zapleti, kot je Isla, ves čas izboljšujejo.
V začetku tega leta je John Wyatt, profesor etike in perinatologije ter profesor neonatalne pediatrije na University College London, parlamentarcem iz Združenega kraljestva in po vsem svetu predstavil dokaze, ki kažejo, “da obstaja stalno izboljševanje možnosti preživetja otrok, rojenih v 22. in 23. tednu nosečnosti, od zadnje spremembe zakona o splavu [leta 1990].”
Tiskovna predstavnica Right To Life UK Catherine Robinson je dejala:
Možnosti za nedonošenčke se ves čas izboljšujejo. Celo dojenčki, kot je Isla, z zdravstvenimi zapleti, lahko preživijo in napredujejo, zahvaljujoč napredku v znanosti in delu enot za nego novorojenčkov, kot je tista, v kateri so zdravili Islo. Glede na ta napredek se zdi nesmiselno, da ne bi ponovno pregledali in revidirali trenutnih časovnih omejitev za splav.