Downov sindrom imenujemo tudi trisomija 21. kromosoma, ker se na 21. kromosomskem paru namesto dveh razvijejo trije kromosomi. Prav zato je Generalna skupščina OZN razglasila 21. marec za svetovni dan Downovega sindroma.
Downov sindroma je najpogostejša kromosomska posebnost. V Sloveniji se vsako leto rodi kakih 15 otrok z Downovim sindromom.
Razlog za Downov sindrom je odkril dr. Jérôme Lejeune. Takrat se ni zavedal, da bo s svojim odkritjem povzročil pravi genocid nad nerojenimi otroki. Šlo je za izjemno odkritje, vendar s tragičnimi posledicami: njegovo odkritje se množično uporablja za uničenje še nerojenih otrok z diagnozo trisomije 21.
Jérôme Lejeune je bil goreč zagovornik življenja, ki je bil zaradi svojih stališč izobčen iz znanstvene srenje, je pa danes francoski svetniški kandidat. Trdil je:
Medicina se že tisočletja bojuje za zmago življenja in zdravja nad boleznijo in smrtjo. Če ta red obrnemo, bo to spremenilo celotno medicinsko logiko.
In res se medicina danes ne bojuje za življenje – za življenje nerojenih otrok. Nasprotno.
Testiranje otrok pred rojstvom uporablja zato, da konča življenja otrok, pri katerih taki testi kažejo težave, bolezen, čeprav je dokazano, da so pozitivni rezultati neinvazivnih predrojstvenih testov, ki se uporabljajo tudi pri nas, v 85 odstotkih primerov napačni. Tako npr. na Islandiji, na Danskem, končajo že pred rojstvom življenje praktično vsakega otroka, za katerega ugotovijo, da ima Downov sindrom.
Današnja družba ne spoštuje življenja, ne spoštuje svetosti življenja. In potem se čudimo, kako lahko nekdo danes, v 21. stoletju povzroči vojno, v kateri pobije na tisoče nedolžnih ljudi, tudi otrok.
Že mati Terezija nam je povedala:
Čutim, da je največji uničevalec miru danes splav. Ker je to vojna proti otroku … Umor nedolžnega otroka … S strani matere … In če lahko sprejmemo, da mati lahko ubije celo svojega lastnega otroka, kako naj potem drugim ljudem rečemo, naj se ne pobijajo?
Ob tem pa bi bilo prav povedati tudi to, da imajo ljudje z Downovim sindromom tudi različne talente pa zelo prijazen in prijeten značaj, so čuteči in sočutni ter s tem svoji okolici v veliko veselje, če seveda zna delati z njimi in poskrbeti, da bodo svoje talente razvili. Veliko ljudi pozna Kranjčanko Evo Pirnat, osebo z Downovim sindromom, ki je odlična plesalka.