“Mogoče je reševati mater brez tega, da bi se načrtno škodovalo otroku. Lahko bi ga vzeli iz maternice ob upanju, da bo lahko vseeno preživel s pomočjo rešitev, ki jih za takšne primere nudi sodobno zdravstvo. Seveda pa se lahko mati odloči počakati tri tedne, da se nerojeni otrok še malce okrepi in ga tedaj vzamejo iz maternice, saj ima več možnosti, da preživi. In potem se da takšnega otroka v ljubeče roke ljudi, ki bodo zanj skrbeli z veseljem, že v tej starosti. Našli se bodo ljudje, ki ga bodo z veseljem posvojili,” glede primera hrvaške mamice, ki želi splaviti v Sloveniji, meni bivša zagovornica splava Urška Cankar Soares.
V javnosti močno odmeva primer hrvaške mamice s prizadetim zarodkom (maligni tumor v glavi), ki na Hrvaškem iz etičnih razlogov (ugovor vesti zdravnikov) ne more narediti abortusa, zato že poteka akcija zbiranja sredstev, da bi se ji tovrsten poseg omogočilo v Sloveniji. Pobudniki akcije to pojasnjujejo s solidarnostjo do nosečnice. Medicinski poseg, zaradi katerega bi ugasnilo nerojeno človeško življenje, je v javnosti podprl celo zagrebški župan Tomislav Tomašević, rekoč da gre za diskriminacijo ženske, ki je v 24. tednu nosečnosti. Slovenski mediji pa so vsi po vrsti tekmovali, kdo bo čim prej omogočil splavitev nerojenega otroka – kot da je to edina rešitev za nastali problem, ki ga je povzročila “nazadnjaška” Hrvaška.
Komentar je podala naša koordinatorka Pohodov za življenje in borka za pravice nerojenih otrok Urška Cankar Soares:
Zagotovo, da splav v tem primeru ni edina rešitev. Splav je še dodatna travma. Že narava splava je takšna, da prinese travmo.
Otrok ima možnost za preživetje
“V današnjem svetu moramo nekaj vedeti: v zgodovini smo se naučili, da ljudi ne bomo diskriminirali po tem, kako zdravi so oziroma niso. Zgodovina je že ovrgla tovrstno početje. Sedaj je potrebno samo še razumeti, da je ta človek, ki je v materinem telesu, prav tako človek. In če je on nedolžno človeško bitje in je bolno, potem to ne pomeni, da se ga “odpiše”,” pove Cankar Soareseva. Po njenem prepričanju je tudi takšen otrok pacient, ki si zasluži oskrbo. Konkreten primer se sicer zdi precej zapleten, saj naj bi obstajala nevarnost, da se otrokovo rakavo tkivo prenese tudi na mater. Je pa potrebno izpostaviti, da je ta otrok že v 24. tednu. Tehnologija v tem primeru dopušča, da nerojen otrok lahko preživi, če se ga vzame iz maternice. Če je za njo nevarno in ga ne želi več nositi, ima njeno zdravje zagotovo prednost.
Vir: Nova24TV